sobota, 7 sierpnia 2010

W kwestii etykiet - organizacyjnie

Przypominam wniosek zaproponowany przez Autorkę bloga Czytanki Anki. Anka zaproponowała podział czytanych przez nas książek na: prozę rosyjską sprzed 1945, prozę rosyjską po 1945, poezję rosyjską, literaturę faktu i Rosja w literaturze obcej.

Co Wy na to?

9 komentarzy:

 1. Wygląda rozsądnie. :)

  A skoro już o etykietach - może by ustalić jakąś metodę tworzenia etykiet, choćby to, czy mają być pisane wielką literą, czy małą? Pisarze - samo nazwisko, czy razem z imieniem (jeśli tak, to przed nazwiskiem, czy po - to pierwsze wygląda naturalniej, ale wymusza szukanie pisarza po imieniu, co jest niezbyt logiczne), a może też z jakimś słowem wcześniej, tak jak my mamy "uczestnik"? Itd. itd.

  OdpowiedzUsuń
 2. PS A właśnie, spojrzałam na datę pod komentarzem i przypomniało mi się - czy coś jest nie tak z zegarem, że jest przestawiony o 9 godzin do tyłu?

  OdpowiedzUsuń
 3. "prozę rosyjską sprzed 1945", mam zastrzeżenia, bo ważniejsza jest cezura 1917 roku. Może lepiej bez dat np.Rosja carska, ZSRR i Rosja (po pieriestrojce). Zgadzam się by wpierw wpisywać nazwiska Kłopot, bo imiona są różnie zapisywane np. Sergiusz,Sergiej). Proponuję, by wprowadzić etykiety (oprócz pisarzy),by wpisujący tylko wybierał. Takie uwagi mi się nasunęły.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem za takim porządkiem jak na noblistach. Jest tam pełen rygor etykietowy, ale za to wszystko łatwo znaleźć. Więc mamy "uczestnik - ....." i "recenzje - nazwisko pisarza". Do tego można jak najbardziej dorzucić jakiś okres czasowy, jak piszecie. Na razie dopiszę tylko nazwisko i imię pisarza, zmienię jak już coś zostanie ustalone do końca.

  OdpowiedzUsuń
 5. I jeszcze mi się przypomniało - etykieta Rosja na emigracji, bo Nabokov to pisarze emigracyjny.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nutta - świetny pomysł z Rosją carską, ZSRR i po pierestrojce, b. dobry podział. Do etykiety 'Rosja na emigracji' z chęcią dodałabym 'Rosja w lit. obcej', bo sporo jest takich książek np. Makine.

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytanki.anki, ja miałam na myśli Rosjan piszących na emigracji, ale etykieta Rosja w literaturze obcej również jest potrzebna.

  OdpowiedzUsuń
 8. Tak Cię właśnie zrozumiałam;)

  OdpowiedzUsuń