piątek, 30 lipca 2010

WyzwaniePoznanie literatury rosyjskiej jawi mi się jako prawdziwie trudne wyzwanie. Tym chętniej, odpowiadając na głosy osób zainteresowanych, podjęłam się zaproszenia Was do zgłębienia obrazu Rosji w literaturze.

1. Wyzwanie jest zaproszeniem do lektury wszystkich tych, którzy mają ochotę w wyzwaniu uczestniczyć:)

2. Aby uczestniczyć w wyzwaniu należy przesłać na m1b1m1m@gmail.com e-maila ze zgłoszeniem.

3. Wyzwanie trwa od 1 sierpnia 2010 do 1 kwietnia 2011. W tym czasie czytamy 4 książki różnych autorów rosyjskich lub książki o Rosji. Może to być proza, poezja, reportaż, dzieło literaturoznawcze, czy społeczno-polityczne. Możliwe jest również książek słuchanie:)

4. W pierwszej notatce opisujemy swoje doświadczenia z literaturą rosyjską oraz plany lub ich brak;-)

5. Na blogu Rosja w literaturze zamieszczamy recenzje lub linki do recenzji znajdujących się na naszych blogach.


6. Proponuję w etykietach do wpisów zamieszczać nazwisko czytanego autora, a także swój nick (podobnie jest w Projekcie Nobliści).

Zapraszam :-)

45 komentarzy:

 1. Tzn. 4 to oczywiście minimum, tak? :)

  Liczę na pomoc, jakbym czegoś nie pojęła, bo to dopiero moje pierwsze zetknięcie z wyzwaniem czytelniczym :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że to minimum - na 6 miesięcy cztery książki:)

  OdpowiedzUsuń
 3. A jakaś lista proponowanych lektur? To zdecydowanie moje wyzwanie, choć raczej udziału nie wezmę z uwagi na obowiązki. Zwyczajnie nie dam rady, szkoda!
  Ale może podglądać będę!

  OdpowiedzUsuń
 4. Naczynie_gliniane,
  listy chyba nie ma sensu ustalać - wielość nazwisk i tytułów jest porażająca i nie chciałabym nikogo ograniczać. Weź, weź udział:) Dasz radę:)Może audiobooki? Poezja? Opowiadania?

  OdpowiedzUsuń
 5. To wyzwanie wywołało usmiech na mojej twarzy:)Dziękuję:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Na początku pomyślałam sobie, że to wyzwanie nie dla mnie, ale w sumie Czechowa to bym sobie powtórzyła... Rosyjskich fantastów też.

  No nic, będę się łamać i podglądać Wasze wpisy. Powodzenia. :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Manioczytania,
  :)

  Ysabell,
  złam się do razu;)))

  OdpowiedzUsuń
 8. Cóż, normalnie do wyzwań się nie dopisuję, ale to akurat mnie zainteresowało. Ukończenie filologii rosyjskiej z tytułem magistra tejże zobowiązuje:)
  Oczywiście przeczytam te minimum cztery książki bardziej współczesne, bo chyba lektury studenckie się nie liczą? Nie, żartuję, oczywiście że chcę poznać coś nowego.

  OdpowiedzUsuń
 9. Prowincjonalna_nauczycielko, pomyślałam, że mogłabym dziecięcej się przyjrzeć pod kątem przedstawiania Rosji - to by mogło być ciekawe, tym bardziej, że rosyjskiej dla dzieci prawie nie znam (z wyjątkiem Tołstoja). Zrobię rozeznanie i potem dam znać!

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja bardzo chciałabym się dołączyć, ale maila prześlę dopiero w poniedziałek. Poza tym proszę - pokierujcie mną, jako że to moje pierwsze wyzwanie. Rozumiem, że treść notki przesyłam w mailu? Czy też w jakiś sposób - nieznany mi :-))) - zamieszczam na blogu? Podobno nie ma głupich pytań...

  OdpowiedzUsuń
 11. Maleństwo,
  dzięki temu, że prześlesz swój adres e-mail, będę mogła wysłać Ci zaproszenie. Jeśli je odbierzesz automatycznie będziesz miała uprawnienia do pisania notatek na blogu poświęconemu wyzwaniu. Więc po przeczytaniu książki możesz albo opublikować recenzję na swoim blogu i na blogu wyzwaniowym albo tylko na swoim, a tu stworzyć wpis, w którym, zapowiesz recenzję i dasz linka do siebie:) Jeśli masz jeszcze jakieś pytania - pisz:) Cieszę się, że masz ochotę dołączyć:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ok, mam pytanie. Nigdy nie używałam Bloggera - jak dodać swoje imię do szpalty bocznej, tej z uczestnikami...?!

  OdpowiedzUsuń
 13. Dabrai,
  hm - jeśli masz bloga, to umiem, jeśli nie - to nie wiem jak. Może ktoś coś poradzi...

  OdpowiedzUsuń
 14. Ooops. A może ktoś może to zrobić za mnie..? Bo ja mam bloga tylk na Blox...

  OdpowiedzUsuń
 15. Dabarai,
  podaj adres, to Cie dodam;) Nie pamiętam adresów blogów wszystkich osób:)))

  OdpowiedzUsuń
 16. http://dabarai.blox.pl/html

  Dzięki... Od razu mówię, że ja coś namotałam i ten pierwszy wpis zrobiłam wchodząc z jakiejś dziwnej strony... Teraz dopiero zalogowałam się ponownie...jako ja.

  OdpowiedzUsuń
 17. Wszystko rozumiem - dzięki! Czekam z tęsknotą do poniedziałku:-)))

  OdpowiedzUsuń
 18. Maleństwo,
  wysłałam Ci już zaproszenie (na adres podany w profilu) i dodałam Cię do listy uczestników:)

  OdpowiedzUsuń
 19. "Anna Karenina" przeżyje istny renesans jak tak patrzę na wszystkie notki :)) Może jakiś osobny wątek dyskusyjny się nam tutaj wykluje dla tej jednej książki z czasem? Byłoby ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 20. Ja też się zapiszę, a co :) A jak można też słuchać to po prostu bosko :) W sumie to sobie już wybrałam te 4 książki :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Z radością się przyłączam, zaraz wyślę zgłoszenie.

  OdpowiedzUsuń
 22. Kuszące wyzwanie. W takim razie i ja się dopisuję, bo w ten sposób nadrobię zaległości, które się za mną ciągną, a wciąż nie ma okazji. no to się wreszcie nadarzyła :-)

  OdpowiedzUsuń
 23. Jak wyzwanie to wyzwanie!
  Z ogromną radością się przyłączam:)

  OdpowiedzUsuń
 24. W kwestii etykiet - czy nie lepiej zrobić rozróżnienie na kategorie literackie np. proza ros. do 1945 r., proza ros. po 1945 r., poezja ros., lit. faktu, Rosja w prozie obcej? Obawiam się, że nazwisk autorów będzie b. dużo (o wiele więcej niż w Projekcie Nobliści), a niektóre nic nie mówią i w ten sposób może coś ciekawego czytelnikom umknąć;)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 25. można się jeszcze dopisać? Dowiedziałam się dziś http://ksiazkownia.blox.pl
  Pozdrawiam,
  Magrat

  OdpowiedzUsuń
 26. Oczywiście - serdecznie zapraszam:) Dodałam Cię już od listy uczestników, ale żebyś mogła pisać musisz dostać kluczyk, a do tego potrzebuje Twojego adresu e-mail:)

  OdpowiedzUsuń
 27. Wyzwanie trwa do końca kwietnia, więc chyba jeszcze mogę dołączyć?

  OdpowiedzUsuń
 28. Dominiko Anno,
  oczywiście - wysłałam zaproszenie:)

  OdpowiedzUsuń
 29. Wysłałam zgłoszenia na maila. Spróbuję coś rosyjskiego poczytać ( o ile jeszcze się można dopisywać do listy uczestników)

  OdpowiedzUsuń
 30. Chciałabym jeszcze się zgłosić

  OdpowiedzUsuń
 31. lepiej późno niż wcale?
  zaraz ślę maila

  OdpowiedzUsuń
 32. Witam! Przypadkiem znalazłam tego bloga i bardzo się ucieszyłam, że jest takie wyzwanie, by czytać i pisać o Rosji. Mnie także ona fascynuje, nawet założyłam sobie bloga na temat rosyjskiej kultury, ale zawsze w grupie raźniej. Rozumiem, iż są pewne ramy czasowe wyzwania czytelniczego i ten czas już minął. Ale, z drugiej strony, widzę, że są także nowe wpisy. Chciałam więc zapytać, czy można się przyłączyć do grupy? Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 33. Alicjo,
  zapraszamy:-) Odezwij się do mnie e-mailowo na adres m1b1m1m@gmail.com, prześlę Ci uprawnienia do dodawania wpisów:-)

  OdpowiedzUsuń
 34. jestem pod wrażeniem tego bloga chciałbym zapytać czy wyzwanie jest wciąż aktualne, dodatkowo również tworzę bloga dotyczącego tematyki wschodniej i chciałbym zapytać może o jakieś ewentualne możliwości współpracy , tudzież o pozwolenie na promowanie Pani bloga.

  http://wschodni.blog.pl/

  zostawiam link jak również swój adres mailowy:

  andrzejchr@poczta.onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 35. do powyższego pozwalam sobie dodać aktywny link.

  OdpowiedzUsuń