czwartek, 27 grudnia 2012

"Caryca" Ellen Alpsten
Uwielbiam czytać zbeletryzowane biografie nietuzinkowych kobiet, które znacząco zapisały się na kartach historii. Od niedawna jestem fanką Philippy Gregory, której rewelacyjna seria książek opowiadających o angielskiej dynastii Tudorów z miejsca podbiła moje serce. Dlatego też nie powinno nikogo dziwić, że powieść „Caryca” autorstwa Ellen Alpsten zaintrygowała mnie, gdy tylko ujrzałam jej okładkę. Czy niemiecka autorka dorównuje talentem swej brytyjskiej koleżance? Niestety absolutnie nie!

„Caryca” to opowieść o życiu Katarzyny I, żony Piotra Wielkiego, która po śmierci męża została cesarzową-imperatorową Rosji. Główną bohaterkę poznajemy w chwili śmierci cara, gdy przenosi się myślami do lat swojej młodości i stopniowo odsłania przed czytelnikiem całe swoje barwne życie. Marta (imię „Katarzyna” przyjęła dopiero podczas koronacji na carycę) była córką prostego chłopa i wraz z rodziną mieszkała w przyklasztornej wiosce gdzieś na terenie dzisiejszej Łotwy. Po wielu perypetiach na jej drodze stanął car Piotr, którego ku powszechnemu zaskoczeniu, a nawet zgorszeniu, młoda i rezolutna dziewczyna wyraźnie zainteresowała. Dosyć szybko Marta została jego kochanką, a po pewnym czasie także żoną.

3 komentarze:

 1. Czytałam, byłam zdegustowana, choć także uwielbiam zbeletryzowane romanse. Ale to jest raczej "soft porno" niż powieść historyczna. Nie, żeby była zbyt pruderyjna, ale oni tam naprawdę bez przerwy to robią;)
  Trochę nudne...

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie przesadzajmy. Często autor, pragnąc dobrze oddać epokę musi się dostosować do języka, jakim się wówczas mówiło, a także opisywać ją tak, jak opisywali ją ludzie ówcześni w pamiętnikach i dziennikach. Czy twórcy, którzy przybliżają nam postać np. księżnej Heleny Radziwiłłowej mają pomijać fakt, że wielka dama klęła jak szewc, żeby nie urażać pruderyjnych czytelników?

  "Caryca" jest świetnie napisana, pełna wiadomości historycznych i bardzo dobrze oddaje charakter zarówno Piotra jak i Katarzyny.

  http://zielonowglowie.blogspot.com/2012/02/marta-helena-skowronska-xviii-wieczny.html

  OdpowiedzUsuń